سمینار«بررسی پدیده ال‌نینو و تأثیر آن بر شرایط جوی ایران»در سد کرخه
۲۴ بهمن ۱۳۹۴
15 (Copy)

سمینار «بررسی پدیده ال‌نینو و تأثیر آن بر شرایط جوی ایران» با حضور کارشناسان و متخصصان در سد و نیروگاه کرخه اندیمشک برگزار شد.

امروزه هر از چند گاهی از رسانه های مختلف واژه”ال نینو” را می شنوید. این  واژه بدون شک برای مردم برخی کشورها تغییرات ناگهانی جوی و بروز طوفان و سیلاب و متقابلا برای اهالی برخی نقاط جهان وقوع خشکسالی و حتی آتش سوزی را تداعی می کند. 

پدیده ال‌نینو نوسانات جنوبی (El Nino Southern Oscillation, ENSO) به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که می‌تواند تغییرات سال به سال بارندگی را توجیه نماید شناخته شده است.

 

در همین راستا و با هدف بررسی و شناخت این پدیده اقلیمی در روز چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ و با حضور حسام سیدکابلی دکتری هیدرولوژی و منابع آب و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور، مدیر‌عامل، کارشناسان و پرسنل سد و نیروگاه کرخه سمینار «بررسی پدیده ال‌نینو و تاثیر آن بر شرایط جوی ایران» در محل تالار همایش‌های این سد برگزار شد.

 

در ابتدای سمینار کلیپی درباره پدیده ال نینو و هشدارهای سازمان هواشناسی ناسا پخش گردید که با استقبال حاضرین مواجه گردید .

سپس مدیرعامل شرکت بهره‌برداری سد و نیروگاه کرخه با اشاره به تاثیر پدیده‌های آب و هوایی از جمله پدیده ال‌نینو روی منطقه و کشور، اظهار کرد: پدیده ال‌نینو و لانینو از نظر بارندگی روی سدهای استان خوزستان تاثیر مثبت داشته است.

فریدون صالحی‌فر افزود: خشک‌سالی‌های چند سال گذشته وضعیت مخزن سد کرخه را به شرایط بحرانی رسانده بود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال و با شروع سال آبی ۹۵-۹۴ و با توجه به پیش‌بینی بارش‌های فراوان متاثر از این پدیده وضعیت آب در مخزن این سد به شرایط نسبتا مطلوبی رسیده است.

وی حجم ورودی آب به مخزن این سد را حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: میزان بارش در ایستگاه هواشناسی سد کرخه حدود ۳۳۰ میلی‌متر گزارش شده که این مقدار بارش به نسبت مدت مشابه سال گذشته حدود سه برابر بوده است.

ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند که با ادامه روند بارش های اخیر در ماههای آتی و فصل بهار تراز آب مخزن سد کرخه به حد نرمال و بهینه خود برسد .

 

 

در ادامه این سمینار حسام سیدکابلی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور با اشاره به چگونگی به‌وجود آمدن پدیده ال‌نینو، انسو و تاریخچه آنها، اظهار کرد: این پدیده‌ها بر‌ روی مناطق مختلف دنیا و محیط‌زیست از لحاظ بارندگی، طوفان، سیل، آتش‌سوزی و خشک‌سالی تاثیر‌گذار هستند.

وی افزود: با مقایسه پدیده ال‌نینو و دورپیوندهای ناشی از آن روی بارش‌های مناطق مختلف ایران به تاثیر این پدیده پی خواهیم برد.

این استاد دانشگاه با پیش‌بینی آماری در مورد تغییرات فصلی بارش در ایران، تصریح کرد: باید راهکارهای مدیریت سیلاب‌ها و حوادث قهریه ناشی از چنین پدیده‌هایی به‌صورت کارشناسی بررسی شود.

در پایان این سمینار نیز جلسه پرسش و پاسخ با حضور آقای دکتر کابلی برگزار گردید .

1 (Copy)

 

 

 

4 (Copy)

 

 

2

 

 

8 (Copy)

 

10 (Copy)

 

14 (Copy)

 

16 (Copy)

 

17 (Copy)

 

20 (Copy)

 

پربیننده ترین مطالب
آمار بازدید

  • بازدید امروز: 1344
  • بازدیدکننده امروز: 123
  • بازدید دیروز: 420
  • بازدید کننده دیروز: 110
  • بازدید ماه: 17633