همکاری ایران و هند در زمینه آب و برق تقویت می‌شود
۲۳ بهمن ۱۳۹۴
Untitled-1_429679274300014952

وزیر نیرو در دیدار با وزیر توسعه، زنان و خانواده هند گفت: تمایل داریم در زمینه‌های آب، برق و انرژی‌های تجدیدشونده بین موسسات ایرانی و هندی ارتباطات گسترده‌تری ایجاد شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس “حمید چیت‌چیان” عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار با خانم “مانیکا گاندی” وزیر توسعه، زنان و خانواده هندوستان در ساختمان ستادی این وزارتخانه، با بیان این مطلب اظهار داشت: زبان‌های فارسی و هندی دارای ریشه‌های مشترکی هستند که باعث شده تا فرهنگ دو ملت ایران و هند به هم نزدیک‌تر شود.
وی ادامه داد: هند یک قدرت نوظهور بسیار تاثیرگذار در جهان و منطقه است و از سویی ایران نیز دارای یک ملت بزرگ با فرهنگ ریشه دار و سنت‌های قوی است.
چیت‌چیان با بیان اینکه ارتباطات بیشتر بین دو کشور و همکاری‌های آنها تاثیر بسیار زیادی در صلح جهانی و منطقه خواهد داشت، افزود: دوستی دو ملت ایران و هند و فعالیت‌های اقتصادی و همکاری بین موسسات ایرانی و هندی به نفع دو ملت بوده و اثرات مثبتی در منطقه خواهد گذاشت.
وی با ابراز تمایل در عضویت اتحادیه انرژی خورشیدی که توسط هند در منطقه ایجاد شده است، افزود: بجز ملحق شدن به این اتحادیه مجال همکاری بین موسسات ایرانی و هندی بسیار بالاست و تمایل داریم در زمینه‌های برق و انرژی های تجدید شونده بین موسسات ایرانی و هندی ارتباطات گسترده‌تری ایجاد شود.
وزیر نیرو ادامه داد: شرکت‌های هندی در حال فعالیت در زمینه‌های تولید انرژی‌های بادی و خورشیدی هستند و می‌توانیم همکاری های مثبتی در این زمینه و در صورت تمایل، می توانیم در ساخت نیروگاه های حرارتی همکاری‌های ارزشمندی داشته باشیم.
وی در خصوص حضور هندی‌ها در بندر چابهار و سرمایه‌گذاری آنها در پروژه‌های ریلی کشور گفت: از این موضوع استقبال می‌کنیم و وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد با اجرایی شدن برجام و رفع موانع تحریم‌ها، موسسات ایرانی و هندی وارد دوره اجرا و تحقق بخشیدن عملی به پروژه‌های مشترک باشند.
چیت چیان با اشاره به اهمیت حضور زنان در صنعت آب و برق و تاثیر‌گذاری آنها در جامعه گفت: حضور حدود ۶۸ درصد بانوان در صندلی‌های دانشگاه‌ها و موسسات عالی کشور و مسئولیت پذیری آنان در سمت‌های مدیریتی نشان از توانمندی این قشر دارد، ولی تحصیلات عالی نباید با پیامدهای اجتماعی همچون ازدواج دیرهنگام و عدم تشکیل خانواده همراه باشد.
خانم “مونیکا گاندی” وزیر توسعه، زنان و خانواده هندوستان نیز که برای حضور در شانزدهمین جایزه جهانی بنیاد انرژی به ایران سفر کرده است، با ابراز خرسندی از این دیدار، اتحادیه انرژی را فرصت مناسبی برای جایگزینی انرژی‌های فسیلی دانست و افزود: خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران میزبانی این دوره از همایش بنیاد جهانی انرژی و مدیریت سبز را به عهده داشت و امیدواریم وزارت نیرو در اتحادیه جهانی خورشیدی که توسط هند ایجاد شده است حضور یابد.
وی ضمن اظهار تمایل کشورش برای حضور در بندر چابهار و همکاری در طرح‌های ریلی ایران گفت: شرکت‌ها و موسسات هندی تمایل دارند ضمن انتقال تکنولوژی در پروژه های مختلف ایران سرمایه گذاری و با شرکت های ایرانی مشارکت داشته باشند.
گاندی با بیان اینکه زنان در هندوستان شانه به شانه مردان کار می‌کنند ولی در زمینه صنعت آب و برق حضور فعال نداشته و جامعه زنان دانشگاهی در این کشور بسیار محدود است، به وزیر نیرو بخاطر اشتغال و حضور فعال زنان در عرصه‌های کارشناسی، مدیریت و مشاغل تخصصی وزارت نیرو تبریک گفت.
در این جلسه خانم ” فاطمه قیومی ” مشاور امور زنان و خانواده وزیر نیرو نیز در سخنانی به اهمیت و تاثیر نقش زنان در جامعه و خانواده پرداخت و افزود: حضور زنان در سمت های مدیریتی، کلیدی و کارشناسی در وزارت نیرو و مشاغل تخصصی در مدیریت تولید برق، تصفیه‌خانه‌های آب و ماموریت های تخصصی در داخل و خارج از کشور نشان از توانمندی این قشر دارد.
وی ادامه داد: زنان بجز حضور در اجتماع با تحصیلات عالی می توانند در خانواده نیز، عضو موثر و تاثیر گذاری بوده و ضمن مسئولیت تربیت فرزندان، به  آموزش فرهنگ مدیریت مصرف به کودکان و سایر اعضای خانواده نیز بپردازند.

پربیننده ترین مطالب
آمار بازدید

  • بازدید امروز: 1351
  • بازدیدکننده امروز: 123
  • بازدید دیروز: 420
  • بازدید کننده دیروز: 110
  • بازدید ماه: 17640